YOGA VE FARKINDALIK MINDFULNESS

Yoga ile Farkındalık (Mindfulness)


Yoga popüler bir fiziksel egzersiz olmadan önce, binlerce yıl boyunca esasen bir meditasyon uygulamasıydı.Bir yoga dersinde, yoga pozları yapmayı öğrendikçe, egzersizler sırasında nefesinizi ve vücudunuzun hareket etme şeklini fark etmeniz istenecektir. 


Zihin-beden bağlantısının temelidir.Dengeli bir yoga egzersizleri serisi, pozlarda hareket ederken nasıl hissettiğinizi not ederek tüm vücudunuzu tarama fırsatı verir. Örneğin, bir esneme sırasında vücudunuzun bir tarafının diğerinden farklı hissettiğini veya sağ bacağınızı dengelemenin daha kolay olduğunu veya belirli pozların boynunuzdaki gerginliği azaltmaya yardımcı olduğunu fark etmeye başlayabilirsiniz.


Yoga, öğrencilerin daha bilinçli olmalarına ve hatta meditasyon yapmayı öğrenmelerine yardımcı olmak için fiziksel egzersizleri araçlara dönüştürüyor.


Bir yoga dersinde, yoga pozları yapmayı öğrendikçe, egzersizler sırasında nefesinizi ve vücudunuzun hareket etme şeklini fark etmeniz istenecektir. Zihin-beden bağlantısının temelidir.


Dengeli bir yoga egzersizleri serisi, pozlarda hareket ederken nasıl hissettiğinizi not ederek tüm vücudunuzu tarama fırsatı verir. Örneğin, bir esneme sırasında vücudunuzun bir tarafının diğerinden farklı hissettiğini veya sağ bacağınızı dengelemenin daha kolay olduğunu veya belirli pozların boynunuzdaki gerginliği azaltmaya yardımcı olduğunu fark etmeye başlayabilirsiniz.


Yoga, öğrencilerin daha bilinçli olmalarına ve hatta meditasyon yapmayı öğrenmelerine yardımcı olmak için fiziksel egzersizleri araçlara dönüştürmenin yoludur.


Massachusetts'teki Kripalu Yoga ve Sağlık Merkezi'nde yoga ve farkındalık öğreten Stephen Cope, bu şekilde odaklanmayı öğrenmenin yoga dersi dışında da bize yardımcı olabileceğini yazdı. "Yoga ve Gerçek Benlik Arayışı" adlı kitabında "Dikkatimizi eğitirken, sadece yoga matında değil, gün boyunca duruşlarımızı fark etmeye başlayacağız" diyor.


Örneğin, masanızdaki veya yürürken duruşunuzun farkında olmayı öğrenmek, daha kolay hareket etmenizi ve her zaman daha iyi hissetmenizi sağlayacak iyileştirmeler yapmanın ilk adımı olabilir.

Son Gönderiler

Yogasoul Hamak 1. Kademe Uzmanlaşma Programı

Ceren Bodur ile Yogasoul Hamak Yogası Programının büyülü dünyasında eğitmen olmaya hazır mısın?

Bu yeni teknik ile denge, esneklik, güç kazanmayı ve kazandırmayı öğreneceksin.
Ve tüm bunları öğrenirken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksın. 

-Bu 3 günlük temel eğitim içinde havada tüm yönlerde serbestçe hareket etmenin gücünü, heyecanını ve keyfini yaşayacaksın.

- YS Hamak programının diğer tüm egzersiz çeşitlerinden farkı, omurga üzerindeki baskı azaltılarak omurların arası açılmakta ve bu baskısız ortamda bazı hareketleri rahatlıkla yapılmasına olanak sağlamaktadır. 
...

Devamını okuyun

YOGA SKOLYOZ İÇİN FAYDALI MIDIR ?

SKOLYOZ NEDİR ?

Omurganın çoğunlukla göğüs (thoracic) ve/veya bel (lumbar) bölgelerinde görülebilen, yana doğru eğriliğidir. Tek başına olabileceği gibi, kifoz (kamburluk; arkadan öne doğru anormal bir eğrilik) ile beraber de görülebilir (Kifoskolyoz). Normal omurgada yukarıdan aşağıya düz bir şekilde uzanan omurlar (omurgayı oluşturan kemikler) skolyozlu omurgada sağa, sola doğru ve/veya kendi eksenleri etrafında dönerler.
Hastalık kız çocuklarında çok daha sık görülür. Özellikle 30 dereceyi geçen skolyozlar genç kızlarda erkeklere oranla on kat fazla görülmektedir. Kesin sayı tam olarak bilinmemekle birlikte Türkiye’de yaklaşık 2,5 milyon skolyoz hastası olduğu düşünülmektedir.
Skolyoz omurganın sırt veya bel bölgelerinin yana doğru eğilmesidir. Bazen normalde var olan sırttaki kamburluk veya beldeki çukurluğunda artması ile beraber olur. Skolyoz oluşumunun nedeni; çok farklı sebeplere bağlı olabilir. Doğumsal, spastik çocuklar, idiopatik (sebebi belli olmayan) enfeksiyona bağlı veya tümöre bağlı olabilir. Ailesel yatkınlık idiopatik olan tümünde mevcuttur.


...

Devamını okuyun

Adres

Birlik Mahallesi 486. Sokak No 7 Çankaya Ankara
Yol Tarifi Alın

Telefon

03124950500

Çalışma Saatleri

Haftaiçi : 10:30 - 20:30

Haftasonu: 10:30 - 16:00

E-Posta

info@yogasoul.com.tr

Yabancı kalmayın, bize ulaşın!

İletiniz en kısa sürede değerlendirilerek tarafınıza dönüş sağlanacaktır. İlginiz için Yogasoul ekibi olarak teşekkür ederiz.

Mesajınız başarıyla gönderildi. Teşekkür Ederiz!
Lütfen e-posta adresinizi ve mesajınızı doğru ve yazınız