PHALAKASANA PLANK POSE SOPA DURUŞU

Phalakasana (Plank-Sopa Duruşu) Fiziksel Faydaları :


Phalakasana ( Plank Pose ), çekirdek kas gücünü oluşturmak için mükemmel bir pozdur. Dayanıklılığınızı artırır ve dört mide kasına, yani karın, enine abdominis, iç ve dış obliklere odaklanarak metabolizmanızı geliştirir. Ayrıca göbek ve karın kaslarınızı sıkılaştırır ve göbek yağını azaltır.


Bu pozu uygulamak, sırt kaslarına olan güveninizi azaltır ve günlük egzersizler ve diğer aktiviteleri gerçekleştirmek için çekirdek kaslarınızdan yararlanmanızı sağlar. Böylece belinizdeki ağrı azalır.


Plank Pose uykusuzluk, migren, menopoz ve osteoporozu hafifletir. Aynı zamanda stresi de azaltır.


Bu asananın düzenli olarak uygulanması yeni kemik dokusu oluşturur. Bu kemiklerinizi güçlendirir ve daha sağlıklı hale getirir. Ayrıca omurganızı güçlendirir, böylece duruşunuzu iyileştirir.


Enerjik Faydalar:


Phalakasana, zihinsel dayanıklılığın geliştirilmesine yardımcı olur. Kendinize meydan okumaya devam etmenizi sağlar.


Bu asana, Solar Pleksus (Manipura) Çakrayı uyarır ve dengeler. Vücudunuza enerji artışı sağlayan dış ve iç ısı biriktirmenize izin verir.


Tapas tutku, heyecan ve disiplini ifade eder. Plank Pose'u gerçekleştirmek, hem pratik yaşamınızda hem de duruşunuzda Tapas'ın artmasıyla sonuçlanır. Tutkunuzu ateşler ve sınırlarınızı zorlamanıza izin verir.


Bu poz aynı zamanda zihninizi sakinleştirir ve depresyon belirtilerini hafifletir. Bununla birlikte, ruh halinizi de iyileştirebilir ve kendiniz ve çevreniz hakkında mutlu hissetmenizi sağlayabilir.


Kontrendikasyonlar:


Plank Pose basit bir poz olsa da, yine de bunu yaparken çok dikkatli olmalısınız. İşte bu pozu uygularken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey.


Bu asana, yüksek tansiyon hastalarına çok zararlı olabilecek göğüs üzerine çok fazla baskı uygular. Bu poz konsantrasyon ve odaklanma gerektirdiğinden, anksiyete bozukluğu olan kişiler bunu uygulamamalıdır.


Ayrıca, karpal tünel sendromu olan insanlar, bu poz dirsekler ve bilekler üzerinde önemli bir stres yarattığı için Phalakasana'ya ayrı bir önem vermelidir. Son olarak, el bileği, kol veya bacak yaralanmasından muzdaripseniz, bu asanayı yapmaktan kaçının.

Son Gönderiler

Yogasoul Hamak 1. Kademe Uzmanlaşma Programı

Ceren Bodur ile Yogasoul Hamak Yogası Programının büyülü dünyasında eğitmen olmaya hazır mısın?

Bu yeni teknik ile denge, esneklik, güç kazanmayı ve kazandırmayı öğreneceksin.
Ve tüm bunları öğrenirken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksın. 

-Bu 3 günlük temel eğitim içinde havada tüm yönlerde serbestçe hareket etmenin gücünü, heyecanını ve keyfini yaşayacaksın.

- YS Hamak programının diğer tüm egzersiz çeşitlerinden farkı, omurga üzerindeki baskı azaltılarak omurların arası açılmakta ve bu baskısız ortamda bazı hareketleri rahatlıkla yapılmasına olanak sağlamaktadır. 
...

Devamını okuyun

YOGA SKOLYOZ İÇİN FAYDALI MIDIR ?

SKOLYOZ NEDİR ?

Omurganın çoğunlukla göğüs (thoracic) ve/veya bel (lumbar) bölgelerinde görülebilen, yana doğru eğriliğidir. Tek başına olabileceği gibi, kifoz (kamburluk; arkadan öne doğru anormal bir eğrilik) ile beraber de görülebilir (Kifoskolyoz). Normal omurgada yukarıdan aşağıya düz bir şekilde uzanan omurlar (omurgayı oluşturan kemikler) skolyozlu omurgada sağa, sola doğru ve/veya kendi eksenleri etrafında dönerler.
Hastalık kız çocuklarında çok daha sık görülür. Özellikle 30 dereceyi geçen skolyozlar genç kızlarda erkeklere oranla on kat fazla görülmektedir. Kesin sayı tam olarak bilinmemekle birlikte Türkiye’de yaklaşık 2,5 milyon skolyoz hastası olduğu düşünülmektedir.
Skolyoz omurganın sırt veya bel bölgelerinin yana doğru eğilmesidir. Bazen normalde var olan sırttaki kamburluk veya beldeki çukurluğunda artması ile beraber olur. Skolyoz oluşumunun nedeni; çok farklı sebeplere bağlı olabilir. Doğumsal, spastik çocuklar, idiopatik (sebebi belli olmayan) enfeksiyona bağlı veya tümöre bağlı olabilir. Ailesel yatkınlık idiopatik olan tümünde mevcuttur.


...

Devamını okuyun

Adres

Birlik Mahallesi 486. Sokak No 7 Çankaya Ankara
Yol Tarifi Alın

Telefon

03124950500

Çalışma Saatleri

Haftaiçi : 10:30 - 20:30

Haftasonu: 10:30 - 16:00

E-Posta

info@yogasoul.com.tr

Yabancı kalmayın, bize ulaşın!

İletiniz en kısa sürede değerlendirilerek tarafınıza dönüş sağlanacaktır. İlginiz için Yogasoul ekibi olarak teşekkür ederiz.

Mesajınız başarıyla gönderildi. Teşekkür Ederiz!
Lütfen e-posta adresinizi ve mesajınızı doğru ve yazınız