Kök Çakra Muladhara ChakraKök Çakra (Muladhara Chakra)

Muladhara... Kök çakra... Toprak, yeryüzü, dünya, yaşam... Temelimizi oluşturduğumuz alan, köklerimiz, yaşamla bağlantımız... Bedenimiz, fiziksel kimliğimiz... Umutlarımızın yeşerdiği zemin... Güvensizliklerimiz ve korkularımızın da kaynağı aynı zamanda. 


"Bir ömür boyu sürecek yolculuğunuza en zor görevle başladınız: doğmak" der Anodea Judith. Zihinsel olarak boş bir levha olarak geliriz yaşama, ama bilinçsel olarak koskoca bir sülalenin genlerini de getiririz yanımızda. Hiç deneyimlemediğimiz travmalar, korkular, davranış kalıplarıyla kodlanmış olarak ilk kalp atışımız gerçekleşir. Annemizin hamilelik sürecindeki duyguları, düşünceleri, deneyimleriyle ilk nefesimizi soluruz. İlk nefesle başlayan yaşam deneyimi içinde şekillenir hayata bakışımız, duruşumuz. Ve geçmişimiz geleceğimizi yazmaya başlar.


Kök çakramız yönetir yaşamla olan bağımızı. Ne kadar kök salabilirsek toprağa o kadar güven duyarız yaşama. Ne kadar sağlıklı çalışırsa kök çakramız o kadar kolay başa çıkarız yaşadıklarımızla. Deneyimlerden ders almayı öğretir bu kıymetli kanal bize. Her şartta ayakta kalmamızı sağlar. 


Senin köklerin ne kadar derinde?

Korku doğal bir tepkidir, ihtiyacımız olan yaşamsal bir savunma mekanizmasıdır. Bazen ihtiyaç duyarız. Bir şeyler gerçekten yanlış gittiğinde korkmamız gerekir. Peki ya herşey yolunda olduğunda hissettiğimiz korku? "Başaramayacağım... Zarar göreceğim... Sevilmeyeceğim... Yalnız kalacağım... Kaybedeceğim..." İşte o derinlerden gelir, köklerimize kadar iner. Korku zannettiğimiz şeyler aslında yaşama duyduğumuz güvensizliğin bir yansımasıdır çoğu zaman. Korku ve güvensizlik... Kök çakranın gölgelerine hoşgeldiniz.


Derin kazmak gerekir toprağı o gölgeleri gün ışığına çıkarmak için. Gün ışığına çıkmasıyla hafifler etkisi; kabul edip yaşamımıza kattıklarına saygı göstererek dönüştürür bizi. Uzun bir yoldur bu ama herşeye değer etkisi. 

İyi yolculuklar...


Meriç Ünal

"Ankara birlik mahallesinde olan Yogasoul Yoga stüdyomuzda ve ayrıca online olarak

verdiğimiz yoga derslerinde deneyimli Yoga hocalarımız tarafından

Kök Çakranı (Muladhara Chakra )  nasıl kullanabileceğini ve güvenli bir şekilde öğrenme şansın var.


Son Gönderiler

Yogasoul Hamak 1. Kademe Uzmanlaşma Programı

Ceren Bodur ile Yogasoul Hamak Yogası Programının büyülü dünyasında eğitmen olmaya hazır mısın?

Bu yeni teknik ile denge, esneklik, güç kazanmayı ve kazandırmayı öğreneceksin.
Ve tüm bunları öğrenirken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksın. 

-Bu 3 günlük temel eğitim içinde havada tüm yönlerde serbestçe hareket etmenin gücünü, heyecanını ve keyfini yaşayacaksın.

- YS Hamak programının diğer tüm egzersiz çeşitlerinden farkı, omurga üzerindeki baskı azaltılarak omurların arası açılmakta ve bu baskısız ortamda bazı hareketleri rahatlıkla yapılmasına olanak sağlamaktadır. 
...

Devamını okuyun

YOGA SKOLYOZ İÇİN FAYDALI MIDIR ?

SKOLYOZ NEDİR ?

Omurganın çoğunlukla göğüs (thoracic) ve/veya bel (lumbar) bölgelerinde görülebilen, yana doğru eğriliğidir. Tek başına olabileceği gibi, kifoz (kamburluk; arkadan öne doğru anormal bir eğrilik) ile beraber de görülebilir (Kifoskolyoz). Normal omurgada yukarıdan aşağıya düz bir şekilde uzanan omurlar (omurgayı oluşturan kemikler) skolyozlu omurgada sağa, sola doğru ve/veya kendi eksenleri etrafında dönerler.
Hastalık kız çocuklarında çok daha sık görülür. Özellikle 30 dereceyi geçen skolyozlar genç kızlarda erkeklere oranla on kat fazla görülmektedir. Kesin sayı tam olarak bilinmemekle birlikte Türkiye’de yaklaşık 2,5 milyon skolyoz hastası olduğu düşünülmektedir.
Skolyoz omurganın sırt veya bel bölgelerinin yana doğru eğilmesidir. Bazen normalde var olan sırttaki kamburluk veya beldeki çukurluğunda artması ile beraber olur. Skolyoz oluşumunun nedeni; çok farklı sebeplere bağlı olabilir. Doğumsal, spastik çocuklar, idiopatik (sebebi belli olmayan) enfeksiyona bağlı veya tümöre bağlı olabilir. Ailesel yatkınlık idiopatik olan tümünde mevcuttur.


...

Devamını okuyun

Adres

Birlik Mahallesi 486. Sokak No 7 Çankaya Ankara
Yol Tarifi Alın

Telefon

03124950500

Çalışma Saatleri

Haftaiçi : 10:30 - 20:30

Haftasonu: 10:30 - 16:00

E-Posta

info@yogasoul.com.tr

Yabancı kalmayın, bize ulaşın!

İletiniz en kısa sürede değerlendirilerek tarafınıza dönüş sağlanacaktır. İlginiz için Yogasoul ekibi olarak teşekkür ederiz.

Mesajınız başarıyla gönderildi. Teşekkür Ederiz!
Lütfen e-posta adresinizi ve mesajınızı doğru ve yazınız